Jak na pasję do herbaty przystało postanowiłam się podzielić z Wami kilkoma informacjami na temat herbaty właśnie wynalezionymi w literaturze oraz w internetach.
Herbata to
zimozielone rośliny (krzewy i drzewa z rodzaju Camellia, występujące w dwóch gatunkach pochodzących
od dzikich form występujących w Azji Południowo-Wschodniej. Obydwa gatunki
rosną w rejonie Himalajów.
Herbata chińska daje surowiec delikatniejszy, a herbata indyjska
po daje surowiec mocniejszy z którego napar jest ciemniejszy. Bogactwo niepowtarzalnych
smaków i aromatów wynika głównie z odmiennej obróbki
herbacianych liści.
- Kamelia chińska (Camellia Sinensis) pochodzi z terenów południowo-wschodniej Azji. Osiąga wysokość 10 metrów (na plantacjach do 2-3 m). Z uwagi na niską zawartość garbników nadaje się też lepiej do produkcji herbaty zielonej niż np. odmiany assamskie. Krzewy chińskie mają na ogół węższe i delikatniejsze liście, a roślina jest bardziej odporna na mróz niż herbata indyjska. Najsłynniejsze drzewa herbaciane podziwiać można w lesie w regionie Xis-huang-banna (w prowincji Yunnan). Mają one około 32 metrów wysokości, średnica pnia mierzy nieco ponad metr, zaś ich wiek szacuje się na ok. 1700 lat.
- Kamelia assamska (Camellia Assamica) pochodzi z terenów północno-wschodnich Indii, ale w przeciwieństwie do powszechnie znanej kamelii chińskiej, z jej istnienia nie zdawano sobie sprawy przez długie lata. Dopiero w 1835 roku oficer Kompanii Wschodnioindyjskiej Robert Bruce wziął udział w wyprawie do położonego pomiędzy Indiami i Burmą Assamu, gdzie wódz plemienia Singpho pokazał mu młodą kamelię. Camellia assamica jest krzewem bardzo podobnym do kamelii chńskiej. Osiąga wysokość od 6 do 18 metrów, ale ma większe od niej liście. Herbata tej odmiany na plantacjach uprawiana jest w postaci krzewów do 1 m wysokości. Najczęściej produkuje się z nich herbaty czarne. Assamikę uprawia się w Indiach, Japonii, Birmie, Indochinach, oraz na Cejlonie i Jawie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz